Вибір мотузки для альпінізму і скелелазіння

  • Дата: 21.01.2019
  • Перегляди: 21710

Саме альпіністська мотузка є одним з найважливіших елементів спорядження для альпінізму. Коли у вас виникне необхідність в придбанні мотузки, потрібно обов'язково розуміти в яких випадках ви плануєте її використовувати.

Для того, щоб розібратися у всіх нюансах, ми наведемо найважливіші критерії технічних характеристик мотузок для альпінізму, на які варто звернути вашу увагу.

Мотузки, використовувані для альпінізму або скелелазіння, діляться на Динамічні і Статические. Якщо ви новачок в скелелазінні, терміни «статичні» і «динамічні» мотузки можуть вас трохи заплутати.

Статичні мотузки.

Статична мотузка - це та, яка розтягується тільки мінімально (подовження менше 5%). Такі мотузки мають обмежену еластичність і не призначені для амортизації великих динамічних навантажень. Застосовуються вони для фіксованої навіски, тобто для провішування колодязів або пристрою перил. В окремих випадках може застосовуватися для страховки партнера тільки за умови, що страховка здійснюється зверху. Ще статичні мотузки можна використовувати для спуску або підйому спорядження і в спелеології.

Динамічні мотузки.

Основна властивість динамічних мотузок - здатність амортизувати динамічний удар, що виникає при зриві, за рахунок подовження мотузки до 37%. Для будь-якого виду сходження необхідно використовувати саме динамічну мотузку. Без виключень. Падіння на статичній мотузці може мати катастрофічні наслідки, особливо для хребта, в шийному відділі хребта і для внутрішніх органів.

Типи динамічних мотузок.

Одинарна мотузка (Single rope).

Це найбільш поширений тип динамічної мотузки. Одинарні мотузки зазвичай мають діаметр від 9 до 11 міліметрів, довжину від 50 до 70 метрів. Призначені для страховки при вільному лазінні і володіють необхідними якостями для надійного затримання падіння з максимальним фактором. При просуванні мотузка послідовно пощёлківается в карабіни проміжних точок страховки.

Такі мотузки довговічні у використанні, прості в застосуванні і досить легкі. Але на відміну від подвійних мотузок менш захищені від перебивання камінням, льодом або від обрізання об гострий край скелі.

Подвійна мотузка (Half rope).

Це набір з двох тонких мотузок, зазвичай в діапазоні 8 мм. Як правило, вони найчастіше використовуються там, де маршрути можуть бути звивистими або можуть знадобитися дві мотузки для спуску.

При використанні такої системи мотузки по черзі встёгіваются в різні карабіни і різні точки страховки, утворюючи дві паралельні доріжки. Їх вщёлківают в карабіни по черзі, розподіляючи одну мотузку справа по ходу руху, іншу - зліва. Не допускається перехлест мотузок. Зазвичай використовуються подвійні мотузки різних кольорів.

При використанні таких мотузок зменшується тертя в карабіни і про рельєф, що допомагає при роботі на складних маршрутах.
Вони більш захищені від перебивання, хоча кожна мотузка менш надійна сама по собі і швидше виходить з ладу через пошкодження обплетення.
Зручна при спуску дюльфером (швидкісному спуску) - не потрібно нести ще одну мотузку. Одна мотузка застосовується для спуску, інша для страховки.

Здвоєна мотузка (Double rope, Twin rope).

Такі мотузки приблизно на міліметр тонше, ніж подвійні мотузки, а також простіше у використанні. Іншими словами, альпініст розглядає дві мотузки як одну, закріплюючи обидві частини кожного спорядження. Подвійні мотузки іноді використовуються в альпіністському скелелазінні, коли альпіністи піднімаються удвох (щоб враховувати довгі спуски і пристосовуватися до звивистих маршрутах) або в льодолазіння, коли гострі зуби на кішках і льодові інструменти становлять велику загрозу випадкового порізу або пошкодження мотузки.

Здвоєну мотузку потрібно прощёлківать в точку страховки через різні карабіни, так як при зриві, мотузки можуть затиснути один одного і перебитися.

Здвоєні мотузки зручно використовувати при дюльфером і вони, як правило, набагато легше, ніж одинарна або подвійна мотузка. Але для перил використовувати не рекомендується.

Діаметри мотузок.

Вибір правильного діаметру мотузки для підйому не завжди просте завдання. У багатьох альпіністів є набір для різних цілей: коротка мотузка для занять на скеледромі, найтовстіша в якості основної, мотузка тонший для коригування маршрутів, ще більш тонка для додаткової фіксації або для швидких і легких сходжень.

За останні кілька років в індустрії товарів для скелелазіння стався величезний стрибок в технології виробництва мотузок. Але деякі стандарти все ще залишилися незмінними.

8,5 мм - 9,3 мм
Мотузки в цій категорії, часто називаються «тонкими мотузками», і є найлегшими, найменш довговічними і найбільш динамічними. Через таких технічних характеристик і їх досить високу ціну, ці мотузки призначені, в основному, для досвідчених альпіністів, тому що ще в недалекому минулому мотузки такого діаметра вважалися небезпечними або схильними до розриву на гострих каменях. Але тепер, коли технологія «Unicore» використовується більшістю великих виробників, тонкі мотузки стали міцнішими, ніж будь-коли.

9,4 мм - 9,8 мм
Мотузки середнього діаметра є найбільш універсальними і популярними. З більш товстою мотузкою ви отримуєте більшу міцність і кращу керованість.

9,9 мм - 10,2 мм
Хоча мотузки в діапазоні 9,9 мм і вище стають менш популярними, вони все ще впевнено займають свою нішу. Вони відмінно підходять на початківців альпіністів. Не можна посперечатися і з тим, що такі мотузки є найбільш довговічними. І завжди знаходяться в не дуже високому ціновому діапазоні.

Звичайно, мотузки такого діаметра будуть важкими і кілька громіздкими, але одне можна сказати напевно: 10-мм мотузка прослужить дуже довго.

Але при виборі таких мотузок слід остерігатися того, що деякі мотузки в цій категорії зроблені з великим акцентом на бюджет, ніж на якість.

Довжина мотузки.

Довжина мотузок теж сильно змінилася за останній час. Раніше виробничий стандарт становив всього 30 метрів, потім 50 метрів, пізніше - 60 метрів. З початку тисячоліття більшість досвідчених альпіністів-спортсменів перейшли на 70-метрові мотузки. Ну, а в наш час 80 метрів - це вже не рідкість :-) Такий досить широкий діапазон по довжині мотузок значно розширює сферу їх застосування.

Невелике уточнення по довжині мотузки - в приміщенні, 35-40 метрів буде більш ніж достатньо. Ви можете купити 70-метрову мотузку з другом і розрізати її навпіл.

Просочення мотузки (Dry Treatment).

Багато виробників розробляють моделі своїх мотузок зі спеціальною гідрофобною просоченням, яка відштовхує вологу. Такі мотузки мають ряд переваг.

По-перше, вони не стають важкими від ваги води при намоканні.
По-друге, вони мають більш тривалий термін служби.
По-третє, така додаткова обробка є певним захистом від забруднень.
До того ж, деякі виробники провели переконливі випробування, які показали, що мотузки з повною просоченням протистоять стиранню довше, ніж мотузки без такої обробки.

На деяких мотузках тільки обплетення піддається просоченню, на інших - обробляється і сердечник і обплетення. В останньому випадку таке просочення називається "повною".

У 2014 році UIAA (міжнародний комітет, який розробляє і підтримує стандарти безпеки для альпіністського спорядження) створив сертифікат водовідштовхувальних властивостей для мотузок. Щоб відповідати цьому стандарту, мотузка повинна повністю вбирати менше 5% своєї ваги у воді. Більшість сучасних мотузок повинні відповідати цьому стандарту.

Звичайно, якщо ви зазвичай лазить в сухих умовах і просто шукаєте довговічну мотузку, то чи потрібна вам мотузка з додатковою просоченням чи ні - вирішувати вам. Але враховуйте, що мотузка з просоченням якраз і має цю додаткову міцність. Ну а якщо ви досвідчений альпініст, який займається альпінізмом часто, то без сумніву зверніть увагу на мотузки, які сертифіковані UIAA саме як водовідштовхувальні.

Чи є недоліки у мотузок з просоченням? Очевидна відповідь полягає в тому, що вони, як правило, дорожче, ніж їх аналоги без такої обробки. Крім того, вони, як правило, злегка більш слизькі (особливо на початковому етапі), ніж інші мотузки. Для початківців альпіністів, які на скалодромах працювали тільки з товстими мотузками без просочення, перехід до страховки мотузкою з просоченням може викликати деякий дискомфорт. Більш того, всупереч поширеній думці, мотузки з просоченням можуть частіше забруднюватися (бруд не проникає через мотузку, а скоріше прилипає до оболонки).

Проте, мотузки з просоченням набагато більш міцні і стійкі до стирання і упускати це не варто.

Вага мотузки

Простіше кажучи, вага залежить від довжини і діаметру. Чим тонше і коротше мотузка, тим легше вона буде.

Для переважної більшості альпіністів, які добираються до місця сходження на машині, вага мотузки не є проблемою. Але для альпіністів з довгими підходами або для спортивного скелелазіння, кожен грам має значення.

У гонитві за зменшенням зайвої ваги не варто забувати: більш тонка і легка мотузка - це більш небезпечна мотузка. Вибір короткої мотузки (60 м або навіть 50 м) може бути відмінним способом зменшити вагу без істотної втрати фактора безпеки.

Сердечник і обплетення.

Обшивка мотузки - це зовнішнє, заплітання, яке видно неозброєним оком і зазвичай становить 1/10 або менше діаметра і ваги мотузки.
Сердечник - це те, де зосереджена вся сила мотузки.

Розглядаючи оплетку і сердечник, зверніть увагу на зовнішню обробку, яка оберігає від стирання, і на потужність сердечника, який завжди повинен зберігати свою силу і еластичність.

Варто зазначити, що не всі обплетення і сердечники створені однаково або по одним і тим же технологіям. Деякі компанії розміщують більшу частину мотузки в оплетку, щоб поліпшити захист від стирання. Деякі виробники додають більше обсягу в сердечник, щоб збільшити потужність мотузки. Різні компанії використовують різні плетіння і конструкції в оплетке, що може привести до абсолютно різних відчуттів при поводженні з мотузкою.

Варто відзначити, що розробка технології Unicore, вперше зуміла об'єднати технічні властивості обплетення і сердечника, і значно підвищило міцність. Unicore, так само, забезпечує набагато більшу стійкість до перетирання.

По суті, це унікальний процес склеювання сердечника і обплетення, що дозволяє залишатися мотузці цільної при частковому пошкодженні обплетення і не впливає на її гнучкість.

Наостанок, наведемо приклади мотузок, які найбільш вдало поєднують у своїй конструкції всі перераховані вище параметри.

Мотузка Beal Joker UNICORE 9.1mm Golden Dry.
Якщо ви шукаєте універсальний легкий, гнучкий і м'який варіант мотузки для занять скелелазінням і альпінізмом, це один з кращих виборів. Ця мотузка має дуже широким спектром застосування, підходить для проходження Big Wall і використання для скеледромів. Звичайно, є і більш тонкі мотузки, але ця модель забезпечує майже ідеальне поєднання невеликої ваги і надійності.

Не зайвим буде зазначити і технологію Unicore, яка була задіяна при виготовленні цієї мотузки, яка дозволяє залишатися мотузці цільної навіть при частковому пошкодженні обплетення.

Завдяки влагозащитной обробці сердечника і обплетення Golden Dry, водопоглащение у мотузки менше 3% води при випробуванні на стандарти UIAA. Така мотузка залишиться легкої в несприятливих умовах зовнішнього середовища: під час дощу або на сніжно-льодових маршрутах.

На жаль, Beal Joker не є мотузкою для частого повсякденного застосування. До того ж, ця модель має досить низький рейтинг падіння і розтягується більше, ніж більш товсті мотузки. Але вага, гнучкість і м'якість Beal Joker, однозначно, є її величезним плюсом.

Мотузка Beal Opera UNICORE 8.5mm Dry Cover.
Мабуть, це одна з найлегших і тонких мотузок на ринку мотузок для альпінізму.

Ще зовсім недавно лазіння по одиночній мотузці діаметром 9,1 мм здавалося жартом, а тепер ми говоримо про діаметр 8,5 мм :-) Але саме компанії Beal вдалося це зробити.

Їх технологія Unicore дійсно вселяє впевненість, і жорстка, але в той же час гнучка Beal Opera змушує довіритися тонкощі цієї мотузки.

Проте, у вас повинні бути досить вагомі підстави для покупки такої тонкої мотузки. Так, це дуже цікаве рішення і ця мотузка дійсно дивно міцна. І, мабуть, саме в цьому напрямку і повинні розвиватися сучасні технології.

Але важко уникнути того факту, що чим тонше ваша мотузка, тим більше вона вразлива. У будь-якому випадку, вибір за вами, і якщо ви напевне вирішили обзавестися найтоншої, легкої і міцною мотузкою, Beal Opera саме такий і створена.