Як туристичний досвід допоможе під час відключень електроенергії

  • Дата: 30.10.2022
  • Перегляди: 28003

Під час можливих перебоїв з електропостачанням восени, взимку та ранньої весни найголовніше, чи людина має забезпечити себе – це тепло і поживна їжа, вважає власник магазину туристичного спорядження, кропивничанин Олександр Бродовий. Суспільному чоловік розповів про туристичний досвід та приладдя, які допоможуть взимку в квартирі.

Люди мають на меті, передусім, забезпечити собі максимальний комфорт в побуті, сказав Олександр. Далі – пряма мова.

Елементи живлення

Павербанки, сонячні панелі, ліхтарики, акумулятори, свічки, сірники, запальнички. Про це казали ще на етапі формування тривожних валіз, це все є у людини, яка йде в гори. За цим зараз люди йдуть в магазини.

Як не замерзнути

Чи буде холодно в неопалюваній квартирі або будинку, залежить від того, якою буде зима – це по-перше. По-друге, властивості будівлі відіграватимуть велику роль – утеплена чи не утеплена будівля, які будматеріали використовували, які склопакети.

Краще ночувати всій родині в одній найменшій кімнаті. Там буде найтепліше. Зручна піжама, тепла ковдра, щільно закриті вікна й двері – такий рецепт. Можна спати усім в одному ліжку, якщо родина невелика, або по двоє-троє людей. Мої знайомі, які ходять в гори, розповідали мені, що готові ставити намет прямо в кімнаті, і ночувати в ньому, бо намет створює додаткові шари ізоляції, це "приміщення" потребує ще менше ресурсу для обігріву і збереження тепла.

Щоб зігрітися, можна використовувати грілки. Найпримітивніша – пластикова пляшка з теплою водою. В туристичному арсеналі є також одноразові та багаторазові хімічні грілки. Одноразові, при взаємодії з повітрям, починають віддавати тепло впродовж 8-12 годин. Багаторазові діють аналогічно: всередині пакета є пластиковий елемент, натиснувши на який відбувається реакція і виділяється тепло хвилин 45. Після повторного кип’ятіння й висихання такі грілки знову готові до використання. Є ще електричні грілки, які працюють від акумулятора чи павербанка.

Щодо флісового одягу, так, його бажано мати в гардеробі. Але потрібно розуміти, що флісовий одяг, так само як і так звана термобілизна, покликана не зігріти, а зберегти й утримати тепло людини максимальний проміжок часу. Крім того, важлива властивість синтетичних матеріалів, з яких роблять цей одяг – здатність забирати вологу в людини, коли вона пітніє, і швидко віддавати її назовні, при цьому швидко висихати прямо на тілі. Натуральні ж тканини вбирають піт, ти сидиш з мокрою спиною, тобі аж ніяк не тепло.

Важливі для збереження тепла й пов’язки на шию, так звані бафи. Більшість тепла, відсотків 60, людина втрачає через шию, тому пов’язки з відповідних матеріалів теж мають бути в гардеробі. Так само, як і шкарпетки.

На випадок частих повітряних тривог, які люди перечікують в коридорах чи інших приміщеннях, за правило двох стін, краще мати вдома туристичні килимки-каремати та спальні мішки: в укриття бігати вночі не всім зручно, і ліжко з ковдрою в коридор за собою не тягатимеш, тому підготуйте заздалегідь собі місце з килимком і спальником – це зручно і тепло.

В польових умовах використовують газовий обігрівач, який кріпиться до газового балону. В умовах закритого приміщення його використання потребує регулярного провітрювання. Продукти горіння газу накопичуються в приміщенні, можна вчадіти. Але військові в бліндажах, наприклад, використовують такі обігрівачі. 450 мілілітрів газу можуть таким обігрівачем забезпечити теплу ніч в приміщенні площею до восьми квадратних метрів. Якщо ви впевнені, що достатньо відповідальні, і готові прокидатися що дві години, щоб провітрити кімнату, де спите, то можна спробувати обігрітись і так.

Їжа й вода

Нині зріс попит на газові пальники й газові балони. Купують термоси для напоїв та їжі. Найкраще, якщо подовгу не буває електрики, складати меню на кожен день, щоб розуміти кількість ресурсів, потрібних на приготування їжі.

Більш-менш якісний газовий пальник коштує близько тисячі гривень. 450 мілілітрів газу (ціна – близько 450 гривень – ред.) на такому пальнику вистачить, щоб закип’ятити 40 літрів води. Якщо готувати їжу – трохи менше. Але за умови використання туристичної сублімованої їжі, на 40 прийомів їжі цього балона з газом вистачить.

Сублімована або сушена їжа – на її приготування потрібно мінімум ресурсів. Там збалансований склад – білків, жирів, вуглеводів достатньо, щоб дати організму усі необхідні речовини в екстремальних умовах. Локшина швидкого приготування дешевша, але не така поживна. Так, ресурсів для приготування вимагає стільки ж, але ти просто наситишся нею на короткий проміжок часу, але організм твій не отримає того, що містить сублімована туристична їжа. Можна ще зробити забас горіхів та енергетичних батончиків.

Щодо сухого спирту – для його використання достатньо бляшанки, хоча є спеціальні пальники. На одній таблетці можна закип’ятити до 250 мілілітрів води. Якщо змінювати таблетки і підтримувати горіння, можна приготувати яєчню.

Якщо виникнуть проблеми з питною водою, можна користуватися таблетками для знезараження води та фільтрами. У Кропивницькому є джерела, куди можна поїхати й набрати води, але якщо немає змоги їздити часто, далеко йти, можна знезаразити воду чи відфільтрувати.

Гігієна

Не думаю, що з цим можуть бути проблеми в нашому місті. Принаймні, сподіваюсь на це. Але, так, є сухі шампуні, про них багато інформації в мережі. Старі-добрі вологі серветки мають бути в тривожній валізі. Як мінімум, можна обтертися мокрим рушником. Але, якщо стане вибір між власною чистотою і ситістю протягом декількох днів, раджу обирати їжу. Це дозволить тримати організм в тонусі.