Чому пістолет може вас не врятувати

  • Дата: 16.06.2017
  • Перегляди: 22024

Факти ICTV спільно з суддею UFPS (Всеукраїнська федерація прикладних стрілецьких видів спорту) Станіславом Янченком починають серію публікацій про зброю.

Дурість законодавця

Сьогодні мова піде про “пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями снарядами несмертельної дії”. Простіше кажучи – про “травматичну зброю” або “травматику”.

Далі ми свідомо не вживатимемо термін “зброя несмертельної дії” (хоча з точки зору українського законодавства це було б правильно). Вибір такого терміну як “зброя несмертельної дії” – це безвідповідальна дурість. У розвиненіших з точки зору збройового законодавства країнах подібну зброю прийнято класифікувати як менш смертельну (less-lethal), ніхто не ризикує назвати її несмертельною в буквальному сенсі.

З травматичної зброї, спорядженої снарядами несмертельної дії, можна вбити людину при певному збігу низки обставин і, на жаль, цей факт був уже неодноразово доведений.

Елітна каста українців

В Україні багато громадян мріють купити травматичний пістолет для самооборони, але тут не все так просто. Конституція України зробила всіх громадян рівними, а Наказ МВС України N379 ДСК від 13.06.2000 виділив якусь еліту, що іменується “особлива категорія”.

До цієї “особливої категорії” потрапили:

  1. Працівники суду;
  2. Правоохоронних органів та їхні близькі родичі;
  3. Особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві;
  4. Журналісти;
  5. Народні депутати України;
  6. Члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону;
  7. Військовослужбовці, крім тих, хто проходить строкову військову службу;
  8. Державні службовці, які мають категорії й ранги.

Якщо є великий попит, то буде і пропозиція. Саме тому за останні кілька років кількість журналістів і членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зросла в кілька разів.

В Україні стати журналістом або членом громадського формування і отримати дозвіл на травматичну зброю нечисті на руку ділки допомагають за суму еквівалентну $400-$500, в залежності від регіону.

Лотерея

Мріючи про травматичний пістолет чи револьвер, багато потенційних власників травматичної зброї часто помиляються щодо його реальних властивостей та ефективності.

Короткоствольна гладкоствольна вогнепальна зброя малих калібрів 9 mm P.A., призначена для стрільби гумовими кулями, не дає тому, хто обороняється, значної переваги перед загрозою нападу і не гарантує ефективну самооборону.

Контролювати ступінь ураження в результаті застосування травматичної зброї практично неможливо. Вона або занадто велика, хоча навіть при цьому миттєва “дія, що зупиняє” не гарантована, або мізерно мала.

Властивості гумової кулі калібру 9 mm P.A. такі, що навіть легка перешкода у вигляді куртки або футболки може істотно знизити кінетичну енергію, особливо якщо одяг не прилягає до тіла.

Після зіткнення з перешкодою енергетика кулі стрімко падає і при контакті з ціллю може бути взагалі незначною.

При сертифікації травматичних патронів в Україні цей факт не враховується і дозволена потужність боєприпасів розрахована виходячи з того, що контакт кулі з ціллю відбувається без перешкод у вигляді одягу.

Проте, травматична короткоствольна зброя іноді може бути ефективною. При самообороні з травмата можна сподіватися в основному на психологічний і больовий ефекти від застосування зброї. Психологічний і фізіологічний стан цілі також істотно впливає на сприйняття болю.

Так звані “посилені патрони”, які є нелегальними, мають велику проникаючу властивістю, і перепони у вигляді футболки або куртки їм не настільки страшні. При використанні таких “посилених патронів” ймовірність успішно захистити себе зростає не значно, а ось шанс того, що застосування травмата через значний проміжок часу призведе до тяжких наслідків, в тому числі до смерті, ростуть істотно.

Самооборона з травматичним пістолетом – це своєрідна лотерея. Гарантій немає ніяких, але шанс, що він допоможе врятувати життя і зберегти здоров’я вам і вашим близьким, завжди є.

Якщо ви все ще хочете стати легальним власником травматичної зброї, в наступному матеріалі ми розповімо, як і що краще вибрати для цих цілей в Україні.

Станіслав Янченко.