Переохолодження. Перша допомога. Як не нашкодити.

  • Дата: 12.12.2019
  • Перегляди: 25721

Дуже важливо розуміти, що переохолоджений - це тяжкохворий. Найчастіше переохолодження (в похідних умовах) - це результат холодної ночівлі (без намету, теплого одягу), коли ви нерухомо просиділи всю ніч. Переохолодженню сприяють: холодна, сира і вітряна погода; не відповідаючий погоднім умовам одяг; фізичне виснаження, пише ТМ Мілітарист

Переохолодження небезпечне зниженням температури крові. Це може статися при підвищеній тепловіддачі, при вітрі, підвищеній вологості, при зменшенні вироблення тепла в результаті травм, шоку. При цьому температура повітря може бути не дуже низькою!

При гарному одязі, спорядженні і грамотно організованій ночівлі температура -30 не зашкодить здоров'ю. Але вимоклій і втомленій людині на поганому біваку, при вітрі і дощі навіть при температурі +15 загрожує переохолодження!

Спочатку організм намагається виробляти більше тепла завдяки скороченню (тремтінні) м'язів, появі "гусячої шкіри". Якщо таким чином не вдається підтримати необхідну температуру, організм скорочує приток тепла до поверхні тіла, до кінцівок. Тепло економиться для "ядра" - життєво важливих органів. Настає перша стадія переохолодження - людина вже не тремтить, не скаржиться на холод, вона байдужа, спокійна, бліда. Якщо охолодження тіла триває, то настає охолодження "ядра" тіла, що, в кінцевому підсумку, і приводить до смерті від холоду.

Ознаки переохолодження:

Сонливість, спотикання і напади сильного тремтіння, судоми. Нетипові дії або мова (нездатність вимовити окремі склади, неадекватна мова і т.д.)

Перша допомога:

1. Зупинити потерпілого.
2. Захистити від холоду за допомогою теплого одягу, укласти в спальник зі здоровою людиною - зігріти "тіло-тілом".
3. Дати тепле, солодке питво, висококалорійну солодку їжу, наприклад: шоколад, мед, горіхи, родзинки, згущене молоко.
4. Якщо постраждалому стало краще, дайте йому зміцніти - продовжіть привал.
5. Дайте постраждалому Пумпан або Валокордин 25-30-40 крапель.
6. Рухатися обережно - спочатку пасивно, повільно підвищуючи активність. Необхідно пам'ятати, що рухи для відновлення кровообігу можуть привести до вкрай небезпечного стану - холодна кров від кінцівок кинеться до "ядра", що призведе до зупинки серця.

Протипоказано:

1. Не розтирайте шкіру потерпілого. Цим ви викличете небезпечний приплив холодної крові до серця.
2. Не можна прикладати до кінцівок потерпілого гарячі посудини. Це викличе різке розширення судин і приплив холодної крові до серця, а далі - смерть.
3. Не можна давати алкоголь - це також може викликати раптовий приплив холодної крові до серця.

Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтесь з лікарем та ознайомтесь з інструкцією з медичного застосування препарату.