Як зігрітись в спальнику? Кілька порад з утеплення

  • Дата: 30.10.2018
  • Перегляди: 18464

На календарі останні дні жовтня, температура в горах все частіше опускається нижче нуля, а попереду ще й зима з її холодами… Чи це не найкращий час поговорити про способи утеплення вашого похідного ліжка?

Якщо ви ніколи не прокидались в поході о четвертій ночі з думкою “щоб ще вдягти на себе, аби дожити до ранку”, я все одно раджу прочитати цю статтю. Адже погода в горах – мінлива річ і, як би добре не готуватись до походу, видивляючись прогнози і вираховуючи температуру на висоті ночівлі, немає гарантій, що наступний погодний вибрик не припаде на ваш похід.

 

1. Пам’ятайте про спальну систему.

Чомусь багато туристів відповідально обирають в похід спальник, і зовсім забувають про те, що килимки теж мають свій температурний режим. Чому це важливо? Бо спальник не гріє знизу!

Якщо детальніше, то ізолюють від холоду не складові спальника, а шар повітря, що утримується утеплювачем між тканинами спальника. Коли ж мандрівник лягає в спальник, він стискає утеплювач під собою і виштовхує з нього повітря. А без повітря утеплювач жодним чином не здатен ізолювати від холоду. Тому килимок стає єдиним ізоляційним шаром під вашим тілом.

Якщо килимок недостатньо добре протистоїть втратам тепла, воно тікатиме в землю, доки температура між вашим тілом і землею не збалансується. Тобто, або доки ви не нагрієте землю під собою (що, в принципі, неможливо), або доки не охолонете самі (не найкращий результат походу).

Тому забудьте про тонку іжевку на зимовий сезон. Вона може бути хіба що додатковим шаром під надувним чи самонадувним килимком, але в жодному разі не виступати в якості єдиного ізолятора під вами, коли температура чимчикує від’ємними позначками на термометрі.

Висновок з першого пункту: щоб не замерзнути вночі та добре виспатись, і спальник, і килимок мають відповідати погодним умовам походу. Саме тому їх нероздільно називають спальною системою. Детальніше про це читайте тут.

 

2. Ситна вечеря і обережно з напоями

Це надзвичайно простий і ефективний спосіб зігрітися, адже їжа = енергія. Що калорійніша їжа, то більше енергії вивільнятиметься внаслідок її перетравлення. Однак дбайте, щоб у вашій вечері були і вуглеводи, і жири. Бо перші – це швидка енергія на зараз, а другі – довгограюча енергія на решту ночі.

Щодо напоїв – то їх краще пити теплі та солодкі, але не багато. Адже, коли сечовий міхур повний, наше тіло витрачає багато енергії на зберігання сечі теплою. Проведіть дослід: коли змерзнете – сходіть в туалет “по-маленькому” і ви зразу відчуєте приплив тепла.

І, звісно, уникайте вживання алкоголю. Спершу він сприяє розширенню судин та, як наслідок, підвищеній тепловіддачі. Але згодом судини звузяться, а от дорогоцінне тепло буде уже витраченим.

 

3. Уникайте продування намету

Ми дуже любимо намети, у яких стінки спальні майже повністю виготовлені з сітки. Разом зі зменшенням ваги, сітка забезпечує чудову вентиляцію та постійний приплив свіжого повітря.

Однак, намети, в яких спальня виготовлена з тканини, менше продуваються і, відповідно, зберігають дещо більше тепла. Тут історія така ж, як і зі спальником. Гріє не сама тканина спальні, але вона краще за сітку знерухомлює повітря, яке виступає чудовим ізолятором.

Тому для походів в холодну погоду краще обрати намет, спальня якого виготовлена з тканини. І, само собою, для стоянок в холодну пору року вибирайте найменш вітряні місця.

Якщо можливості обирати намет немає і доводиться йти з сіткою, прихопіть, про всяк випадок, рятувальну ковдру чи плівку полікро. Вони важать несуттєво мало, але допоможуть захистити ваше ліжко від зайвих втрат тепла у випадку критично холодних ночей.

Якщо ви вже в поході і нічого з собою не прихопили, використовуйте речі і спорядження, яке не продувається. Приміром, нижню частину спальника можна закласти в порожній рюкзак, а на верхню покласти мембранну куртку, з’єднавши її рукави липучками під спальником, щоб вона не сповзала вночі.

 

4. Намет – ваша фортеця

Кожен вихід назовні буде охолоджувати повітря в наметі і потім його знову потрібно буде зігрівати. Тому намагайтесь подбати про всі справи, які ви маєте зробити назовні намету ще до того, як зайдете всередину – встановіть вітрові відтяжки, прикрийте речі в тамбурах від дощу чи снігу, сходіть в туалет, огляньте територію на предмет забутих чи залишених речей.

 

5. З’єднуйте спальники.

Ні, ні і ще раз ні. Забудьте цю практику. З’єднавши два спальники разом ви лиш збільшите кількість повітря, яку доведеться прогрівати кожному з мандрівників. Додаткового тепла це не принесе. До того ж, кожне перевертання вночі випускатиме цінне тепло назовні (бо затягнути коміри і капюшони не вийде) і вашому організму знову доведеться витрачати енергію, а вам – мерзнути.

Зшивка може працювати в тому випадку, коли весь її простір заповнений джерелами тепла. Наприклад, в два спальники лягають три туристи з більш-менш однаковими суб’єктивними відчуттями холоду. Але і в такому випадку гарантії успішності цієї ідеї немає. Інший випадок, коли зшивка може працювати – один з туристів сильно мерзне, а інший виділяє багато тепла. Зшивкою ця система компенсується. Однак це одиничні випадки, які є не показовими. Інакше б всі круті альпіністи спали в зшивках, а не в індивідуальних спальних системах.

 

6. З пляшкою тепліше

Один із найдоступніших способів утеплення – пляшка з теплою водою, яку можна взяти з собою в спальник. Така імпровізована грілка забезпечить швидке зігрівання та буде джерелом тепла ще кілька годин. А на ранок ви матимете воду для приготування сніданку, що в зимову пору досить актуально. Замість пляшки можна використовувати питну систему. Лишень пам’ятайте, щоб не пошкодити ємність, спершу потрібно наливати в неї холодну воду, і лише потім додавати гарячу. Питні системи, зазвичай, витримують воду температурою до 60, що більш ніж достатньо для зігрівання.

Якщо пляшка занадто гаряча, обгорніть її рушником чи будь-якою вільною одиницею одягу.

 

7. Грілки

Каталітична грілка – ще один девайс, що може зігріти в поході. Компактна, має тривалий час роботи, багаторазова, її можна класти в спальник, а завдяки захисному термочохлу – спати з нею без ризику отримати опіки. Заправляється очищеним бензином, тож добрий варіант для тих, хто користується рідко- чи мультипаливними пальниками.

З хімічними грілками ситуація інша. Ви можете використовувати їх на свій страх і ризик, однак вони можуть прогрітись до 75 С, а ця температура вже надто висока для людини і контакт з такою гарячою річчю викличе опіки. Тому, якщо будете користуватись хімічними грілками, не притуляйте їх до оголеної шкіри. Зімпровізуйте чохол зі шкарпетки, бафу чи рушника.

 

8. Утеплюйте ноги

Чуні! Це шкарпетки з синтетичним чи пуховим наповнювачем, що пакуються до непомітного розміру і важать надзвичайно мало. Вони неймовірно добре зігрівають ноги. Плюс, їх тканина не продувається, що є додатковим бар’єром для тепла.

А вдень чуні можуть стати додатковим шаром утеплення рук. Я добре продемонструвала це в останньому поході.

 

Коштують чуні відносно небагато, а ефект дають колосальний. Тому цей аксесуар для зимових походів я раджу дуже і дуже.

Я користуюсь чунями українського виробника Liteway. Він, до речі, запропонував 5% знижку нашим читачам за промокодом “propohody”. Подивитись і замовити можна тут: Liteway Choonie. Інший добрий варіант українського продукту – чуні Turbat Kapchuri. Ці вже пухові, тому дорожчі.

Якщо витрачатись на спорядження не хочете – подбайте про про додаткову суху(!) пару теплих шкарпеток, яку ви будете вдягати під час сну. Вони будуть не такими ефективними, як чуні, ще й важчими і об’ємнішими, але внесуть свою лепту в зберігання тепла вашого тіла.

І, само собою, ноги завжди можна обмотати одягом чи сухим рушником. Чим об’ємніша і пухнастіша річ – тим краще.

 

9. Утеплюйте голову

Якби голова втрачала 40-70% загальної кількості тепла, як говорять деякі джерела, можна було б просто натягнути на голову спальник і не писати цю статтю. Сучасні дослідження говорять всього про 9-10%. Водночас, голова, ніс, вуха, шия значно чутливіші до холоду, ніж інші частини тіла. Тому в холодні ночі обов’язково одягайте шапку, теплий баф чи спеціальний пуховий капюшон. І обов’язково закривайте стяжку на капюшоні спальника.

 

10. Пухова куртка – не одягати, а накриватись

Пух – найкращий на сьогодні утеплювач. Але повторю, що гріє не він, а те повітря, яке він утримує між ворсинками. Якщо ви вдягнете пуховку і залізете в ній у спальник, пух під вами стиснеться і не ізолюватиме від холоду. Набагато ефективніше для збереження тепла вкритись пуховкою зверху та з боків. Зазвичай, для цього можна повернути її вздовж тіла всередині спальника. Таким чином, ви збільшите площу, що буде вкрита додатковим шаром пуху.

В цього пункту є й інший бік: якщо ви комфортніше почуваєте себе в пуховці – вдягайте її. Бо переконання, часом, сильніші за фізику. Але спробувати спочатку накритись я дуже раджу.

Якщо ваш спальник затісний, пхати в нього пуховку немає сенсу, все одно пух стиснеться і не працюватиме. Тоді кращий варіант для вас – покласти пуховку зверху. А щоб вона нікуди не поділась зі свого місця – покладіть її рукави під спальник.

 

11. Вкладиші та їх замінники

Спальник можна утеплити спеціально призначеними для цього вкладишами. Вони не лише додадуть ізоляції, а й зіграють роль гігієнічного бар’єру між вами і тканиною спальника (вбережуть спальник від бруду та поту).

Для збереження тепла варто дивитись в бік вкладишів з флісу або термолайту. Коттон і шовк – це літні варіанти і в холодні часи ізоляційна користь від них буде непомітною.

Пречудову роль вкладиша може зіграти популярний китайський пуховий спальник  Aegismax Ultralight. З його ціною у $80 він легко виграє у вазі і ефективності у флісових і термолайтових вкладишів. Недолік – його приїзду доведеться чекати кілька тижнів. І зауважте, цей спальник не має капюшону, тому про утеплення голови подбайте додатково.

Вже маєте літній спальник? Використовуйте в якості вкладиша його. Лиш погляньте, який зі спальників просторіший і розташовуйте його ззовні. Бо стиснутий утеплювач = відсутній утеплювач.

 

12. Бівачний мішок.

Бівачний мішок – це рукав, в який ви занурюєтесь разом зі спальником. Якщо ви спите в наметі чи під тентом, вам не потрібно дбати про скажену водостійкість. Підійде в найпростіший та легкий варіант з будівельної мембрани Tyvek (Тайвек). Ще легший і дешевший варіант – рятувальна ковдра. Але її матеріал не дихає, тому, скоріше за все, вам доведеться боротись з конденсатом в утеплювачі. Тобто на 1-2 ночі рятувальна ковдра врятує, а от на тривалі походи краще поглянути в бік бівачних мішків з мембранних матеріалів (Tyvek, Event).

Знову ж таки, сам по собі бівачний мішок не гріє, але він захищає ваше ліжко від вітру і утримує всередині частину нагрітого тілом повітря, запобігаючи його змішуванню з холодним повітрям ззовні.

 

13. Сухий сон

Між туристами завжди точаться суперечки з приводу того, в чому краще спати, і скільки саме одягу на себе одягати під час сну в холодну пору. Тому цей пункт – про мою суб’єктивну думку, досвід і відчуття.

Для мене важливо, щоб одяг для сну був сухим, особливо його базовий шар – термобілизна. Тому в моєму рюкзаку є додатковий комплект теплої термокофти та термоштанів, у які я переодягаюсь перед тим, як залізти в спальник.

Стосовно сушки мокрих речей в спальнику – то для мене ця ідея знаходиться в топі найгірших, що побутують в туризмі. Спання з ледь вологими від поту шкарпетками, термокофтою чи рукавичками при відносно теплій ночі абсолютно виправдано. Втрати тепла ви навряд відчуєте, зате вранці ситуація з одяганням виглядатиме приємнішою.

Але коли ніч справді холодна свідомо пхати в сухий спальник купу вологи, що вкраде ваше тепло – це дикість. Нащо тоді брати великий теплий спальник і тягти його на спині весь день, якщо вночі ви все одно плануєте вивести його теплоізоляційні властивості на рівень літнього?

Для мене міцний сон, що забезпечить добрий відпочинок та відновлення сил, важливіше, ніж 15 хвилин комфортнішого одягання вранці.

 

14. Гендерні особливості

Пам’ятайте, що чоловічий та жіночий організм реагують на холод по-різному. Дівчата, статистично, швидше починають мерзнути. У спальниках, що тестовані за стандартом EN13537, приблизну (!) температуру, в якій ви будете солодко спати можна дізнатись з позначок на етикетці:

  • comfort – жіноча,
  • limit – чоловіча.

Але зауважте, що результати цих тестів отримані в лабораторних умовах, де манекен вважається ситим, одягненим в суху якісну термобілизну, не замученим похідним днем, з ідеальним станом здоров’я, середніми показниками зросту-ваги, і т.д.

До того ж, форма тіла в чоловіків і жінок різна. В більшості, жінки нижчі і їх стегна ширші за плечі. Тому дівчині в чоловічому спальнику доводиться прогрівати зайвий простір, на що витрачається додаткова енергія.

В якості рішення виробники спальників і килимків випускають окремо жіночі і чоловічі моделі. Жіночі – коротші, анатомічно продумані під дівоче тіло і мають кращі показники теплоізоляції за рахунок перерозподілення утеплювача (більше – в ногах).

Дівчата (і невисокі хлопці), пам’ятайте про цей нюанс і користуйтесь винахідливістю окремих виробників.

Якщо ж ви невеликого зросту і розміру, але змушені брати в похід великий спальник, старайтесь заповнити зайвий простір в ньому об’ємними речами (пуховки, фліски). Що менше повітря буде рухатись в спальнику – тим менше енергії ви витрачатимете на його прогрів.

Ось і все наразі. Знаєте ефективні способи утеплитись – діліться досвідом в коментарях. Ходіть в походи і не мерзніть!

Пам’ятайте, що розвиток ПроПоходи – в ваших руках. І ви можете долучитись до нього не витративши ані копійки власних коштів. Для цього достатньо купувати спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки без жодних наслідків для вашого гаманця. Всі дисконтні системи при замовленні через ці посилання працюють, як завжди.

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.

Христина Присяжна

Автор блогу ПроПоходи. Захоплююсь горами, каякінгом, свіжими ідеями і їх втіленням. Живу і працюю в Тернополі.